Zwrot podatku z Danii
Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje dla osób pracujących w Danii chcących dokonać rozliczenia podatku.
Ulgi podatkowe:
Ulgi z tytułu podwójnego domostwa
Ulgi na zakwaterowanie i wyżywienie oraz przejazdy do Polski nie przysługują Ci gdy posiadasz pełen obowiązek podatkowy w Danii tzw. fuldt skattepliktig. Oznacza to, że jesteś traktowany jako rezydent w Danii. Dlatego też bardzo ważne jest jakie informacje zadeklarujesz w karcie podatkowej. Pamiętaj aby wypełnić prawidłowo to podanie.
Ulga na zakwaterowanie i wyżywienie przysługuje wówczas gdy pracujesz w Danii tymczasowo.
Twoje wydatki na wyżywienie i zakwaterowanie są traktowane jako koszty poniesione w związku ze świadczeniem pracy, pod warunkiem, ze odległość pomiędzy Twoim miejscem pracy a miejscem stałego zamieszkania jest na tyle duża, ze nie możesz nocować w domu. Możesz maksymalnie odliczyć.
Noclegi
Jeżeli zapewniasz sobie zakwaterowanie we własnym zakresie, za 2020 możesz odliczyć 223 kr. za 1 nocleg tak długo jak miejsce pracy uznawane jest za tymczasowe. Po 12 miesiącach wydatki na zakwaterowanie muszą być udokumentowane.
Wyżywienie i napoje
Za każdy dzień z noclegiem spędzony w Danii, możesz odliczyć 521 kr. na dobę tytułem zwrotu kosztów wyżywienia za pierwsze 12 miesięcy tak długo jak miejsce pracy jest tymczasowe.
Ulga z tego tytułu przysługuje Ci w wysokości maksymalnie 28 600 kr. rocznie.
Ulga na dojazd do Danii i z powrotem przysługuje w przypadku
- dojazdu z miejsca stałego zamieszkania w Twoim kraju do miejsca pracy w Danii.
- dojazdów z miejsca Twojego zakwaterowania w Danii do miejsca pracy (gdy dystans powyżej 24 km w obie strony). Ulga ta przysługuje Ci niezależnie od rodzaju środka transportu, z jakiego korzystasz i niezależnie od tego, czy dojeżdżasz nim sam(-a), czy razem z innymi osobami.
Stawka za km
0-24 km nie odliczane
25-120 km 1,96 kr.
Ponad 120 km 0,98 kr. (1,96 kr gminy peryferyjne)
Jeżeli w drodze z miejsca stałego zamieszkania do miejsca pracy w Danii pokonujesz most Storebæltsbroen nad cieśnina Wielki Bełt lub Øresundsbroen nad ciesnina Sund, badz jesli musisz podrózowac promem, to zasadniczo będzie Ci przysługiwać dodatkowa ulga.
Jeżeli pracujesz m.in. w gminach takich jak Morsø, Ærø, Hjørring, Frederikshavn, Aabenraa, Skive, Jammerbugt, Odsherred,Slagelse, Struer, Sønderborg, Thisted, Vordingborg przysługują Ci specjalne odliczenia z tytułu dojazdów.
Pracownik transgraniczny
Status pracownika transgranicznego nie przysługuje Ci gdy posiadasz pełen obowiązek podatkowy w Danii tzw. fuldt skattepliktig.
Oznacza to, że jesteś traktowany jako rezydent w Danii.
Korzystając ze statutu pracownika transgranicznego możesz odliczyć:
- ulgę na żonę dzięki czemu możesz zyskać dodatkowo ok. 16.000 kr.
- ulgę na odsetki od kredytów zapłaconych w Polsce w części przypadającej na Ciebie
- ulgę na alimenty na dziecko do 18 roku życia.
Dokumenty:
- zaświadczenie o Twoich zarobkach gdy nie przepracowałeś w Danii całego roku
- zaświadczenie o zarobkach małżonki lub małżonka
- zaświadczenie z banku o zapłaconych odsetkach w 2020 roku
- zaświadczenie o zapłaconych alimentach w 2020 roku
- unijny akt małżeństwa.
Inne odliczenia
DOJAZD DO PRACY I Z POWROTEM - dojazdów z miejsca Twojego zakwaterowania w Danii do miejsca pracy (gdy dystans powyżej 24 km w obie strony). Ulga ta przysługuje Ci niezależnie od rodzaju środka transportu, z jakiego korzystasz i niezależnie od tego, czy dojeżdżasz nim sam(-a), czy razem z innymi osobami.
Stawka za km
0-24 km nie odliczane
25-120 km 1,96 kr.
Ponad 120 km 0,98 kr. (1,96 kr gminy peryferyjne)
Jeżeli w drodze z miejsca stałego zamieszkania do miejsca pracy w Danii pokonujesz most Storebæltsbroen nad cieśniną Wielki Bełt lub Øresundsbroen nad cieśniną Sund, badź jeśli musisz podróżować promem, to zasadniczo będzie Ci przysługiwać dodatkowa ulga.
Jeżeli mieszkasz m.in. w gminach takich jak Morsø, Ærø, Hjørring, Frederikshavn, Aabenraa, Skive, Jammerbugt, Odsherred,Slagelse, Struer, Sønderborg, Thisted, Vordingborg przysługują Ci specjalne odliczenia z tytułu dojazdów.
Składki na rzecz związków zawodowych i na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia - w większości przypadków można uzyskać ulgę z tytułu związanych z praca w Danii składek członkowskich w związkach zawodowych i składek na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia - o ile nie możesz ich odliczyć od dochodu w kraju pochodzenia.

Oblicz swój zwrot
Zwrot podatku z Danii - co musisz wiedzieć
Rozliczenie w Danii jest obowiązkowe. W Danii obowiązują dwa terminy rozliczenia:
- do 1 maja 2021 - rozliczenia podatkowe dla osób z ograniczonym obowiązkiem podatkowym w Danii,
- do 1 lipca 2021 - rozliczenia podatkowe dla osób z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Danii,
Odwołania / korekty można składać do 3 lat i 4 miesięcy wstecz od wydania decyzji. Do 1 maja 2021 można najdalej rozliczyć rok 2017.
Musisz także wiedzieć, że możliwość skorzystania z większości ulg podatkowych zależy od zakresu Twojego obowiązku podatkowego w Danii. Urząd ocenia Twój obowiązek podatkowy na podstawie złożonego przez Ciebie wniosku o kartę podatkową. Dlatego ważne jest zawarcie prawidłowych informacji we wniosku oraz odpowiadanie na korespondencję z urzędu duńskiego.
Pełen obowiązek podatkowy – co to oznacza?
Pełen obowiązek podatkowy oznacza, że co do zasady cały Twój dochód (wynagrodzenie i dochód z kapitału - również spoza Danii) podlega opodatkowaniu w Danii. Aby podlegać pełnemu obowiązkowi podatkowemu w Danii, musisz przebywać w Danii przez sześć miesięcy w roku podatkowym lub być rezydentem w Danii. Nawet jeśli nie przeprowadziłeś się do Danii, będziesz podlegać pełnemu obowiązkowi podatkowemu, jeśli Twój nieprzerwany pobyt tutaj przekroczy sześć miesięcy. Obowiązek podatkowy będzie obowiązywał również wtedy, gdy w ciągu sześciu miesięcy przerwałeś swój pobyt na krótki pobyt za granicą z powodu wakacji itp. Obowiązek podatkowy będzie obowiązywał od początku Twojego pobytu w Danii. Jeśli posiadasz nieruchomość poza Danią lub masz dochody spoza Danii, pamiętaj, aby to zgłosić.
Ograniczony obowiązek podatkowy – co to oznacza?
Jeśli masz dochody z Danii, ale nie mieszkasz tutaj, możesz podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Danii. Oznacza to, że podlegasz opodatkowaniu od swoich dochodów w Danii, ale w innym kraju nadal podlegasz opodatkowaniu.
Osoby podlegające ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i otrzymujące wynagrodzenie itp. za pracę wykonywaną w tym kraju mają prawo do większości ulg podatkowych tj. koszty zakwaterowania, wyżywienia, przejazdów między krajem zamieszkania a Dani, do ulgi osobistej, jeśli okres dochodu obejmuje cały rok dochodowy oraz do uzyskania statusu pracownika transgranicznego.
Pracownicy transgraniczni
Jeśli mieszkasz w innym kraju np. w Polsce , ale pracujesz w Danii i regularnie podróżujesz tam i z powrotem, jesteś uważany za pracownika transgranicznego. Jeśli jako pracownik transgraniczny większość Twojego dochodu (co najmniej 75%) zarabiasz w Danii, masz prawo do odliczenia od podatku i zwrotu kosztów poniesionych w związku z sytuacją osobistą i rodzinną (np. Odsetki, świadczenia alimentacyjne) i składki na fundusz bezrobocia w takim samym zakresie, jak osoby podlegające pełnemu obowiązkowi podatkowemu, mające stały adres w Danii.
Podwójne gospodarstwo domowe
Jeśli mieszkasz tymczasowo i pracujesz w Danii, a jednocześnie utrzymujesz mieszkanie dla swojej rodziny w kraju , możesz ubiegać się o podwójny dodatek na gospodarstwo domowe, nawet gdy podlegasz pełnemu obowiązku podatkowemu w Danii. Odliczenie zostanie przyznane przez pierwsze 12 miesięcy od momentu przeprowadzki do Danii.
Brak rozliczenia w terminie może wiązać się z karą do 2500 koron.
Zwrot podatku z Danii - niezbędne dokumenty:
- kod Tastselv lub kody Nemid z hasłem
- "Arsopgorelse"- - wstępne roczne rozliczenie podatkowe wystawione przez SKAT
- paski wypłat od pracodawcy
- kopia kontraktu w Danii
Powierzając nam swoje rozliczenie, prowadzimy je od momentu złożenia dokumentów, aż do wydania prawidłowej decyzji i otrzymania pieniędzy. Możesz mieć pewność, że priorytetem dla nas jest Twoje zadowolenie. Zastosujemy prawidłowo wszystkie możliwe ulgi tak abyś dostał możliwie jak najwyższy zwrot podatku z Danii.
Na temat ulg dowiedz się więcej w poszczególnych zakładkach.