ZWROT podatku - Finlandia

Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje dla osób pracujących w Finlandii chcących dokonać rozliczenia podatku.


Oblicz swój zwrot podatku z Finlandii

Ulgi podatkowe:

Formularze do pobrania:

Pobierz formluarz

Cennik

zwrot podatku z zagranicy

Oblicz swój zwrot

Co musisz wiedzieć o zwrocie podatku z Finlandii

Jeżeli pracowałeś krócej niż 183 dni i otrzymałeś tzw. tax source card nie masz obowiązku rozliczenia, ale nie otrzymasz też żadnego zwrotu podatku.

Jeżeli pracowałeś w Finlandii i opłacałeś podatek na zasadach ogólnych masz prawo do rozliczenia podatku i odzyskania zwrotu podatku z Finlandii.

Wówczas w marcu lub kwietniu otrzymasz wstępnie wypełnione roczne zeznanie podatkowe, gdzie będzie wyszczególniona kwota zwrotu podatku lub dopłaty.

Jeżeli nie zgadzasz się z wynikiem decyzji i chcesz skorzystać z dodatkowych odpisów, tym samym zwiększając swój zwrot podatku z Finlandii możesz złożyć korektę decyzji do 7, 14 lub 21 maja 2019. Termin złożenia deklaracji podany jest na twoim wstępnym rozliczeniu podatkowym, które otrzymasz w marcu lub kwietniu.

Korektę powinieneś złożyć, także jeżeli osiągałeś przychody z Finlandii a nie zostały one wykazane na deklaracji fińskiej.

Musisz wiedzieć, że fiński urząd podatkowy tzw. VERO wysyła deklarację na adres, który został podany podczas rejestracji w urzędzie fińskim. Dlatego wyjeżdżając z Finlandii powinieneś się upewnić czy fiński urząd posiada Twój aktualny adres.

W przypadku nie otrzymania wstępnie wypełnionego formularza zeznania pracownik ma obowiązek pobrać i wypełnić formularz zeznania podatkowego i przekazać go w ustalonym czasie do Urzędu Skarbowego.

Decyzje fińskie wydawane są od października do grudnia. Zwrot następuje na konto bankowe, które zazwyczaj jest już wskazane na decyzji podatkowej.

Przy rozliczeniu deklaracji możesz skorzystać z następujących ulg podatkowych:
- podstawowe koszty uzyskania przychodów 620 euro
- odliczenia z tytułu kosztów dojazdu do pracy w Finlandii z miejsca zamieszkania w Finlandii 43 centy / km w przypadku podróży służbowych, oraz faktycznie poniesione koszty biletów na metro, autobus itp. jeżeli istnieje możliwość korzystania ze środków transportu publicznego. Możesz odliczyć dojazdy samochodem do pracy wówczas gdy nie ma możliwości skorzystania z publicznego środka transportu.
- odliczenia wydatków na mieszkanie i podróże do kraju w ramach podwójnego gospodarstwa domowego
- odliczenia z tytułu wydatków na narzędzia i sprzęt niezbędne do wykonywania zawodu
- odliczenia z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i od bezrobocia