Zwrot podatku z Norwegii
Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje dla osób pracujących w Norwegii chcących dokonać rozliczenia podatku.
Ulgi podatkowe:
Status Pendler
Okres 2 lat rozpoczyna się na nowo jeżeli podatnik zmieni miejsce pracy i miejsce zamieszkania na inną komunę.
Z ulgi na wyżywienie będą mogły skorzystać tylko osoby, które mieszkają w miejscach bez możliwości gotowania (baraki, hotele, pensjonaty). Osoby wynajmujące mieszkania lub domy, mające dostęp do kuchni, nie będą mogły korzystać z tej ulgi.
Po dwóch latach, osoby będące zatrudnione u tego samego pracodawcy i mieszkające w tej samej gminie, nie będą już traktowane jako pendler z prawem do zwrotu kosztów zakwaterowania i wyżywienia. W przypadku zmiany pracy i przeprowadzki do innej gminy, dwuletni okres z prawem do odpisów będzie się liczył od nowa.
Dwuletnie ograniczenie będzie dotyczyło zakwaterowania i wyżywienia, nie obejmie kosztów podróży - w dalszym ciągu będzie można je uwzględniać w rozliczeniach podatkowych.
W ramach statusu pendler możesz odliczyć:
- wydatki poniesione na wyżywienie wg dziennej stawki tylko wtedy gdy nie ma możliwości przyrządzania posiłków w danym miejscu zakwaterowania:
mieszkanie / barak / pokój bez dostępu do kuchni - 164 kr za dzień
hotel bez zapewnionego wyżywienia / tylko śniadanie - 589 kr / 471 kr za dzień
kierowcy samochodów ciężarowych - 300 kr za dzień
- wydatki poniesione na zakwaterowanie – wydatki poniesione powyżej 10 000 kr w skali całego roku podatkowego muszą być udokumentowane przelewami bankowymi lub paskami wypłat, gdy pracodawca potrącał z wypłaty.
Status pendler przysługuje osobom, które:
1. mają w Polsce rodzinę (żonę i/lub dzieci poniżej 21 roku życia), która mieszka na stałe pod tym samym adresem co Ty.
2. Singlom, którzy:
· nie ukończyli 22 lat i powinni udokumentować podróże do domu w Polsce co najmniej 4 razy w roku. Jeżeli mieszkają z rodzicami mogą odliczyć tylko wyżywienie i przejazdy.
Jeżeli jednocześnie nie mają lub mają samodzielne mieszkanie w Polsce jak i w Norwegii i przebywają więcej czasu w Polsce niż w Norwegii wówczas mogą odliczyć koszty mieszkania, wyżywienia, przejazdów. Osoby, które mają mieszkanie samodzielne tylko w Polsce, wówczas mogą odliczyć przejazdy, zakwaterowanie, przejazdy. Jeżeli osoby nie posiadają samodzielnego mieszkania w Polsce, a posiadają samodzielne mieszkanie w Norwegii nie przysługują im ulgi na wyżywienie, przejazdy, zakwaterowanie.
• Ukończyli 22 lat i powinni udokumentować minimum 4 podróże do kraju. Jeżeli osoby w wieku 22 lat nie mają samodzielnego mieszkania w Polsce i mieszkają z rodzicami mogą odliczyć tylko koszty przejazdu oraz wyżywienia. Nie mogą odliczyć kosztów zakwaterowania. Jeżeli mieszkają z rodzicami w Polsce i mają w Norwegii samodzielne mieszanie nie są uważane za pendler i nie przysługują ulgi za mieszkanie, wyżywienie i zakwaterowanie. Jeżeli osoby jednocześnie posiadają lub nie posiadają samodzielnych mieszkań w Polsce i w Norwegii to decydująca do odliczeń jest liczba nocy spędzonych w danym kraju. Jeżeli więcej czasu spędzają w Polsce ulgi z tytułu status pendler nie przysługują. Jeżeli osoby te nie posiadają samodzielnego mieszkania w Polsce, a posiadają samodzielne mieszkanie w Polsce nie są uważane za pendlerów.
Za samodzielne mieszkanie uważane jest własnościowe lub wynajęte mieszkanie; jeżeli osoba mieszka sama powierzchnia mieszkania powinna obejmować co najmniej 30 m2 , jeśli zameldowane jest więcej osób, na każdą osobę powyżej 15 roku życia powinno przysługiwać dodatkowe 20 m. Ponadto mieszkanie powinno być wyposażone w instalacje wodociągową.
Niezbędne dokumenty do ubiegania się o ulgi w Status Pendler:
Dokumenty potwierdzające ulgi
· potwierdzenie zapłaty czynszu/ prądu/ gazu/ ogrzewania (w Norwegii). Mogą to być potwierdzenia zapłaty na konto lub ostatni odcinek z wypłaty jeżeli czynsz potrącał pracodawca
· potwierdzenie charakteru zakwaterowania tj. brak możliwości przyrządzania posiłków
· kopie biletów na prom lub samolot, paragony za paliwo lub jeżeli wydatki te były potrącane z wypłaty wszystkie payslipy
· jeżeli codziennie jeździłeś do pracy własnym samochodem, zlicz liczbę dni pracy i kilometrów od domu w Norwegii do pracy w Norwegii
Status pendler dla osób w związku małżeńskim / posiadających dzieci, dokumenty:
· odpis aktu małżeństwa / urodzenia dziecka na druku europejskim
· aktualne zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego
Status pendler dla singli, dokumenty:
· zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego
· akt notarialny własności mieszkania przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego (osoby w wieku 22 lat i więcej)
· akt urodzenia na druku europejskim (osoby do 22. roku życia).
Dokumenty, które są wymagane przez urząd mogą być dostarczone w momencie wezwania przez urząd.
2 klasa dla małżonków
Z odliczenia możesz skorzystać jeśli posiadasz kredyt hipoteczny w Polsce, a 90% Twojego rocznego całkowitego dochodu pochodzi z pracy na terytorium Norwegii i nie jesteś rezydentem norweskim. Status rezydenta osiągasz przebywając więcej niż 183 dni w ciągu pierwszego roku pracy lub więcej niż 270 dni w ciągu 3 lat pracy:
dokumenty:
· Zaświadczenie z polskiego Urzędu Skarbowego o dochodzie obydwojga małżonków za dany rok podatkowy
· Zaświadczenie o wysokości odsetek od kredytu zawierające nazwę banku, kwotę zadłużenia i kwotę zapłaconych odsetek w roku podatkowym – przetłumaczone na język angielski.
· Dokument potwierdzający rezydenturę w Polsce (CFR 1 – pobierany z polskiego urzędu skarbowego).
Odsetki od kredytu zaciągniętego w Norwegii powinny być już automatycznie w Twoim rozliczeniu rocznym.
Ulga standardowa 10%
Ulga 10% obowiązywała w roku 2018 i latach wcześniejszych. Obowiązuje na rok dochodowy 2018
Od 01.01.2019 r. (Deklaracja podatkowa na 2019 r.) prawo do standardowego odliczenia 10% dotyczy zagranicznych marynarzy i pracowników offshorowych.
Z ulgi 10% można skorzystać w każdym roku podatkowym, w którym nie byłeś rezydentem podatkowym.
w przypadku rezydentów odliczenie to ograniczone jest do dwóch lat.
Będziesz uważany za rezydenta do celów podatkowych w Norwegii od roku, w którym pobyt w Norwegii przekroczy:
◾183 dni w okresie 12 miesięcy lub
◾270 dni w okresie 36 miesięcy
Odliczenie standardowe wynosi 10 procent dochodu brutto z pracy i maksymalnie 40 000 NOK rocznie. Jest to odliczenie od twojego dochodu, który służy do obliczenia twojego podatku.
Inne odliczenia
Ulga rodzicielska
Ulga rodzicielska (foreldrefradrag) polega na odliczeniu od dochodu kwoty wydatków poniesionych na przedszkole, koszty niani, zajęcia sportowe, taneczne itp. Ulga jest ograniczona do sumy 25 000 NOK na jedno dziecko w wieku do 12 lat. Za każde kolejne dziecko przysługuje dodatkowo 15 000 NOK.
Ulga przysługuje jeżeli Ty i Twój małżonek / małżonka osiągacie razem co najmniej 90% przychodów z Norwegii.
Ulga 10% standardowe odliczenia nie łączy się z ulgą na przedszkole.
Dokumenty:
- europejski akt urodzenia dziecka
- zaświadczenie o poniesionych wydatkach przetłumaczone na język angielski
- zaświadczenie o przychodach twoich i małżonki o zarobkach z polskiego urzędu skarbowego
Dojazdy do pracy tzw. kilometrówka
W roku 2019 można odliczyć kilometrówkę za dojazdy do pracy powyżej 22 700 NOK za maksymalnie 75 000 przejechanych kileometrów.
Stawka za kilometr wynosi 1,56 kr do 50 000 NOK oraz 0,76 kr pow. 50 000 NOK.
Zwolnienie z ubezpieczenia
Jeżeli roczny przychód nie przekroczył 54 650 NOK Twój przychód korzysta ze zwolnienia z obowiązku opłacania ubezpieczenia społecznego, które wynosi 8,2 %.
Dokumenty:
- europejski akt urodzenia dziecka
- zaświadczenie o poniesionych wydatkach przetłumaczone na język angielski
- zaświadczenie o przychodach twoich i małżonki o zarobkach z polskiego urzędu skarbowego
Ulga marynarska
Prawo norweskie przewiduje szereg ulg dla marynarzy i rybaków.
Jeżeli przebywałeś na morzu minimum 130 dni przysługuję tobie specjalne odliczenia marynarskie w wysokości 30% dochodu brutto.
Marynarze mogą ubiegać się o ulgę maksymalnie do 80 000 kr.
Rybacy mogą ubiegać się o ulgę maksymalnie do 150 000 kr.
Dodatkowo jeżeli jesteś rybakiem lub marynarzem możesz ubiegać się o 10% standardowe odliczenia maksymalnie do 40 000 kr.
Formularze do pobrania:
Cennik:
Status Pendler 400 zł
Ulga na podróże PL-NO-PL 350zł
Odliczenie odsetek na kredyt hipoteczny dodatkowo + 50 zł
Odliczenie ulgi rodzicielskiej na przedszkole, żłobek + 50 zł
* W naszym biurze korekty i odwołania są w cenie rozliczenia

Oblicz swój zwrot
Co musisz wiedzieć o zwrocie podatku z Norwegii
Pierwsza tura rozliczeń dla użytkowników elektronicznych za 2021 rok rozpocznie się od 16 marca, kolejne zeznania podatkowe będą wysyłane stopniowo do 7 kwietnia 2021.
Termin rozliczenia mija 30 kwietnia 2021 roku, z tym, że można przedłużyć do 31 maja 2020 bez żadnych konsekwencji. Wystarczy tylko powiadomić o tym urząd skatteetaten do końca kwietnia.
Decyzje i wypłaty wydawane są w turach co miesiąc od końca czerwca do października.
Zwrot podatku z Norwegii - wymagane dokumenty:
- aktualne kody do systemu altinn, które zamówisz tu www.altinn.no i tu www.difi.no (warto posiadać dwa rodzaje kodów). Jeżeli masz z tym problem zamówimy je dla Ciebie bezpłatnie.
Jeżeli nie otrzymasz kodów ostatecznie możesz rozliczyć się na deklaracji podatkowej TAX RETURN 2021 / Skattemeldingen 2021.
- Informacja o Twoich dochodach osiągniętych w Norwegii - dokument od pracodawcy o nazwie : A - melding opssumering lub Ars sammenstilling
- Årsoppgave fra NAV - rozliczenie roczne z NAVu- jeżeli pobierany był zasiłek chorobowy lub zasiłek dla bezrobotnych
Dokumenty do poszczególnych ulg znajdują się poniżej w katalogu ULGI PODATKOWE. Do najczęściej pobieranych ulg należą ulgi z tytułu prowadzenia podwójnego domostwa tzw. pendler (odliczenie diet na wyżywienie i mieszkanie), odliczenia odsetek od kredytów z Polski jak i zagranicy, odliczenie wydatków na przedszkole zapłaconych w Polsce, ulga 10 % dla marynarzy i pracowników offshore.
Powierzając nam swoje rozliczenie, prowadzimy je od momentu złożenia dokumentów, aż do wydania prawidłowej decyzji i otrzymania pieniędzy. Zastosujemy prawidłowo wszystkie możliwe ulgi tak abyś dostał możliwie jak najwyższy zwrot.
Jeżeli nie złożysz rozliczenia urząd rozliczy Cię sam bez żadnych ulg podatkowych, często z błędną ulgą za okres pracy co powoduje niejednokrotnie negatywne konsekwencje podatkowe.
Możesz ubiegać się o korektę podatku lub ponowne naliczenie podatku składając korektę lub odwołanie od decyzji urzędu norweskiego do 3 lat wstecz.
W przypadku odwołania, które wpłynęło ponad rok po wystawieniu decyzji podatkowej odwołanie może zostać rozpatrzone jako prośba do urzędu podatkowego o zmianę naliczenia podatku, zgodnie z ustawą o naliczeniu podatku §9-5 nr 1. Norweski urząd podatkowy może, choć nie musi uwzględnić takiej korekty. W zdecydowanej większości wypadków, szczególnie jeśli wniosek jest dobrze uzasadniony, korekty są uwzględniane.