ZWROT podatku - POLSKA
Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje dla osób pracujących w Polsce chcących dokonać rozliczenia podatku.
Pracowałeś w Polsce zobacz jakie ulgi Ci przysługują:
Pracowałeś w Niderlandach, Austrii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii - metoda proporcjonalnego odliczenia
Dotyczy to sytuacji gdy osiągałeś / osiągałaś przychody min. z Austrii i Niderlandów lub z krajów, z którymi Polska nie zawarła żadnej umowy o unikaniu podwójnego oraz z rajów podatkowych.
W takim przypadku należy złożyć PIT 36 i PIT ZG. Jeżeli zapłaciłeś podatek za granicą masz prawo do odliczenia tego podatku w polskim zeznaniu rocznym, a także skorzystania ostatni rok z ulgi abolicyjnej za 2020 rok.
Polscy podatnicy pracujący np. w Niderlandach lub w Austrii deklarację podatkową składać będą oni co do zasady podwójnie. Po pierwsze zmuszeni będą rozliczyć się w zagranicznych urzędach skarbowych, wskazując w deklaracji podatkowej tamtejsze zarobki, ulgi podatkowe i podatek do zapłaty lub nadwyżkę zaliczek nad podatkiem należnym (w wyniku czego uzyskają zwrot podatku). Niezależnie od tego obowiązku podatnik zmuszony jest dokonać rozliczenia podatkowego w Polsce.
Pracowałeś w 2020 roku w Niemczech, Danii, Norwegii, Szwecji - metoda wyłączenia z progresją
Dotyczy to sytuacji gdy osiągałeś / osiągałaś wyłącznie przychody min. z : Niemiec, Norwegii, Danii, Szwecji, Francji, Czech.
Jeżeli jednak oprócz dochodów osiągniętych w wyżej wymienionych krajach osiągnąłeś / osiągnęłaś jednocześnie dochody z Polski opodatkowane na zasadach ogólnych lub w krajach, z którymi Polska przyjęła metodę proporcjonalnego odliczenia jak np. Niderlandy wówczas masz obowiązek rozliczenia się w polskim urzędzie skarbowym i złożenia PIT 36 i PIT ZG.
Przykłady kiedy podatnik musi rozliczyć się w Polsce:
- Jan Kowalski pracował w Polsce na umowę zlecenie przez 2 miesiące i w tym samym roku osiągnął także przychody z takich krajów jak: Niemcy, Dania, Finlandia, Szwecja. Jan musi rozliczyć dochody z zagranicy dołączając do PIT 36 załącznik PIT ZG
- Jan Kowalski otrzymuje w Polsce emeryturę. Jednocześnie Jan Kowalskim postanowił dorobić do emerytury na kontrakcie np. w Norwegii. Jan musi rozliczyć dochody z zagranicy dołączając do PIT 36 załącznik PIT ZG
- Jan Kowalski otrzymuje w Polsce inny dochód opodatkowany na zasadach ogólnych np. zasiłki z ubezpieczenia społecznego, z funduszu pracy. Jan musi rozliczyć dochody z zagranicy dołączając do PIT 36 załącznik PIT ZG
- Jan Kowalski pracował w kraju z którym obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia np. Niderlandy i jednocześnie w tym samym roku pracował w kraju lub krajach gdzie obowiązuje metoda wyłączenia z progresją tj. Niemcy, Wielka Brytania, Niemcy, Dania, Finlandia, Szwecja. Jan musi rozliczyć dochody z zagranicy dołączając do PIT 36 załącznik PIT ZG
Jeżeli Jan Kowalski osiągnął przychód jedynie z krajów takich jak: Niemcy, Dania, Szwecja i są to jedyne przychody Jan nie ma obowiązku rozliczenia tych przychodów w Polsce.
Formularze do pobrania:
Cennik:
Rozliczenie PIT 37 - 70 zł
*Zastrzegamy możliwość zmiany ceny ze względu na poziom skomplikowania rozliczenia

Oblicz swój zwrot
Co musisz wiedzieć o zwrocie podatku z Polski
Polski rezydent podatkowy powinien rozliczać podatki od przychodów z pracy za granicą w Polsce. Zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego mówi, że niezależnie od miejsca, w którym uzyskuje się zarobek, jego całość należy opodatkować w Polsce, a jedynie odpowiednie zapisy umów mogą tę zasadę modyfikować. Należy zatem skontrolować, jak wygląda konkretny zapis umowy międzynarodowej i na jej podstawie stwierdzić, od jakiej wysokości przychodu należy zapłacić podatek oraz w jakiej wysokości będzie on naliczany.
Osoba posiadająca rezydencję podatkową w Polsce podlega w Polsce opodatkowaniu również od kwot uzyskanych z pracy za granicą. Zasada ta, wynikająca z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje ponadto, że polskim rezydentem podatkowym jest osoba, która posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych).
W konsekwencji z reguły zarabiający za granicą posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w kraju (czyli musi rozliczyć się w kraju ze wszystkiego, co zarobi w danym roku).
Uznać należy że:
›jeżeli z krajem obcym łączy Polskę umowa w której stosuje się zasadę proporcjonalnego odliczenia – dochody zagraniczne z pracy należy ująć w Polsce w pit rocznym, nawet jeśli dodatkowe ulgi i odliczenia, a także odliczany podatek zagraniczny pozwolą na wyeliminowanie podatku do opłacenia w Polsce.
›jeżeli z krajem obcym łączy Polskę zasada zwolnienia z progresją – dochodów zagranicznych nie wykazuje się, chyba że oprócz kwot uzyskiwanych za granicą uzyskiwało się również przychody w Polsce. Wówczas kwoty zagraniczne trzeba wykazać.
.
/p>